چرا آنتن موبایل من ضعیف است؟

چرا آنتن موبایل من ضعیف است؟

Why is my cell phone service so slow & spotty?

بیشتر از 72 درصد از شهروندان آمریکایی از افت سیگنال و سرعت پایین اینترنت گوشی که به سبب افت سیگنال ایجاد میشود رنج می برند !

منبع :

https://www.wilsonamplifiers.com/blog/best-ways-to-boost-cell-phone-signal

اما چرا ؟

متاسفانه از این دست آمارها در ایران به سادگی و با یه جستار ساده به دست نمی آید ، اما به سادگی میزان زیادی از ناراضیان آنتن دهی تلفن همراه رو میشه پیدا کرد!!

علت این ماجرا ، بیشتر مورد استفاده قرار گرفتن گوشی های تلفن همراه است، چون تقاضای بیشتری از تلفن های همراه داریم، در نتیجه اتصال 3G , 4G , LTE و به زودی 5G  ایجاد میشه و به سرعت کاملا اشغال خواهد شد .(مثل شبکه های قبلی)

بیاید یه محاسبات انجام بدیم :

تعداد بیشتر آدم ها + تعداد بیشتر گوشی ها + تعداد مشابه برج سلولی*(BTS) =

 • تماس های ناموفق
 • ضعیف شدن کیفیت مکالمه
 • سرعت پایین تر اینترنت
 • تعداد بیشتر SMS ها و تاخیر در تحویل شان
 • نمایش متن “درحال اتصال “(Still-connecting) ویا نوار های در حال لود شدن زمان بر

منظورم از برج سلولی ، دکل آنتن موبایل هستش ، نمیدونستم اسمش رو چی بزارم !!!

خب ، برام دست بزنید اگه این شما اید :

دستتون رو بالا میگیرید تا یه خط به آنتن موبایلتون  اضافه بشه ، دعا میکنید که پیامتون لود بشه ، صبر می کنید تا یه چیزی فرستاده  یا لود بشه  ….، اما NO SERVICE تنها چیزیه که نصیبتون میشه!!!!!!

زمانتون هدر میره ، حجم اینترنتتون هدر میره ؛ پولتون هدر میره و خودتونم صبرتون رو از دست میدید!!!!!

مرسی از تشویق حضار   ヅ   ヅ

 

خب قابل قبول نیست ، نه برای دنیای امروز ، دنیای ارتباطات!!! هست ؟

با گفتن اینکه خونه ما موبایل آنتن نمیده اعصاب همه رو خرد می کنید !!!!

بدون شبکه های 3G-2G-4G-LTE  و خب در آینده 5G گوشی تلفن ما یه ماشین حساب عالیه که عکس هم میتونه بگیره !!!

امروز نگاه میکنیم ببینیم چه روشهایی هست که این مشکل رو کم کنه ؟

روشهایی برای افزایش آنتن دهی موبایل :

یکم:

1- استفاده از کابل شارژر

بله ،کابل شارژ ،

#والا

اگه کابل شارژتون رو به گوشی متصل کنید در اغلب مدل های گوشی باعث بهتر شدن آنتن دهی میشه ! علتش سادست ، چون به سطح موثر آنتن موبایلتون اضافه میشه ، اما برای اینکه جواب بهتری ازش بگیرید ، بد نیست چند دور ،دور یه میله فلزی اون رو بپیچید    مثل عکس زیر :

 

و در ادامه میبینیم که آنتن گوشی واقعا یکی دو خط پر میشه !

 

 

دوم:

تقویت و افزایش آنتن دهی گوشی با از بین بردن موانع

بله — اینم یه راه دیگه #والا

موبایل شما و برج آنتن با هم رد و بدل سیگنال دارند. وقتی که بین اونها ارتباط خطی مستقیم باشه،به راحتی می توانند با هم در ارتباط باشن،  اما اگر وسایل و اشیایی در بین آنها قرار بگیرد، این ارتباط دچار مشکل خواهد شد. زمانی که میبینید مردم موبایل خود را بالا میگیرند( همونجوری که گفتم ) و یا به پنجره نزدیک می شوند، ؛

آنها در حال تلاش برای کاهش تاثیر اشیا و بهبود ارتباط بین موبایل و برج آنتن آن هستند.

۵ دلیل اصلی برای سیگنال ضعیف موبایل وجود داره :

فاصله تا برج آنتن دهی،موانع خارجی مانند درختها، کوهها و ساختمان های بلند، مواد به کار برده شده در ساختمان مثل دیوارهای ضخیم،فلزات و بتن، موانع درونی مانند وسایل فلزی،اشیایی که موج مغناطیسی یا الکترونیکی ایجاد میکنند و در آخر هم آب و هوا.

بعضی از راه حلهای ساده برای حل این مشکلات می تواند شامل موارد زیر باشد: به پنجره نزدیک شدن و یا خروج از ساختمان، پرهیز از ایستادن پایین و یا نزدیک ساختمانهای بلند،کاهش وسایل داخلی و در مکان مرتفع ایستادن(به عنوان مثال طبقه دوم خانه آنتن دهی بهتری دارد).در مقالات بعدی  ENGIمیتونید بیشتر بخونید!

همان طوری که اشاره کردیم آب و هوا نیز می تواند روی آنتن دهی تاثیر بگذارد مواردی مثل باران،برف و رعد و برق. به طور کلی این نکته را به خاطر خود بسپارید که هر چقدر موانع بین شما و برج آنتن دهی کمتر باشد ارتباط بین این دو آسانتر خواهد بود. سیگنالهای موبایل به صورت طبیعی ناپایدار هستند و با یک حرکت جزئی ممکن است به شدت تغییر کنند.

افزایش آنتن دهی موبایل با تعیین محل نزدیکترین برج تلفن همراه به شما

دانستن محل  نزدیکترین برج آنتن دهی در زمان کاهش آنتن دهی، می تونه به شما برای بهبود آنتن دهی کمک کنه .هر چقدر به برج نزدیکتر باشید،قدرت آنتن دهی بیشتر می شه.برای این کار سایتهایی وجود دارند مثل Antenna SearchCell Reception و Open Signal. هم چنین می توانید از اپلیکیشنهایی که در این زمینه وجود دارند استفاده کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن   Network Cell info Lite که ما (گروه مهندسی ENGI ) ازش استفاده میکنه !!!

می تونید خودتان نیز این کار را انجام دهید، موبایل شما بهترین وسیله برای پیدا کردن قدرت سیگنال است.بهتر است بدانید که سیگنالهای موبایل با واحد دسی بل dB اندازه گیری می شوند و اساسا موجهای رادیویی از نوع AM/FM هستند.سطح سیگنال تمامی اپراتورهای تلفن همراه بین استاندارد ۵۰- و ۱۲۰- دسی بل قرار دارد که ۵۰- به عنوان بهترین قدرت آنتن دهی(خطوط آنتن دهی کامل) در نظر گرفته می شود و ۱۲۰- به عنوان نقطه مرگ آنتن دهی. استانداردی در صنعت برای آنتن دهی و تعداد خطوط آنتن مویابل وجود ندارد و به همین دلیل است که نمی توان به خطوط آنتن موبایل زیاد اطمینان کرد و تعداد خطوط آنتن به اپراتورها وابسته است. اما مقدار dB این وابستگی را ندارد و پیشنهاد ما به شما این است که : در موبایل خود dB را پیدا کنید، در خانه خود راه بروید و جایی که عددی نزدیک به ۵۰- را دیدید بهترین آنتن دهی را در آنجا خواهید داشت.

اما چگونه بتوانیم مقدار dB را در گوشی خود بخوانیم؟ معمولا در منوی تنظیمات گوشی ها قرار دارد و ما یک اشاره کوتاه به آن میکنیم:

دسترسی به سیگنال dB برای کاربران آیفون:

ابتدا به phone mode بروید.

سپس *#۱۲۳۴۵#۳۰۰۱* را شماره گیری کنید.

با این کار وارد حالت تست می شوید.

حالا قسمت نوتیفیکیشن خود را پایین بکشید و می توانید قدرت سیگنال را  در قسمت چپ آن ببینید.

دسترسی به سیگنال dB برای کاربران اندروید:

به قسمت تنظیمات بروید.

سپس قسمت General را باز کنید.

بعد از آن به قسمت About phone را باز کنید.

Network  و یا Status را باز کنید.

در این قسمت باید مقدار dB را بتوانید ببینید.

اکنون که با نحوه پیدا کردن مقدار dB آشنا شدید در خانه قدم بزنید و بهترین مکان برای سیگنال بهتر را پیدا کنید.معمولا هر مقدار بین ۵۰- و ۹۵- به عنوان سیگنال دهی خوب به شمار میرود.

تقویت آنتن موبایل با پر نگه داشتن شارژ باتری

وصل شدن به برج آنتن دهی مقداری از شارژ باتری را مصرف می کند و اگر باتری شما شارژ کمی داشته باشد شاید موبایل شما قادر به یافتن سیگنال نباشد و به همین دلیل است که بسیاری از گوشی های هوشمند دارای مدی به نام Save mode هستند. شیوه های زیر بهترین راه حلها برای نگه داشتن شارژ باتری هستند:

گزینه های سخت افزاری مثل بلوتوث را خاموش کنید،نور پس زمینه را کم کنید،اپلیکیشنهای غیر ضروری را ببندید،نوتیفیکشین ها را خاموش کنید، به روز رسانی به آخرین نسخه سیستم عامل را انجام دهید و موبایل را از گرما و دمای بالا دور نگه دارید.اگر هم چنان شارژ موبایل شما تا پایان روز دوام نمی آورد می توانید از شارژرهای همراه استفاده کنید.

جلوی آنتن موبایل خود را نگیرید

قبل از به بازار آمدن نسل گوشی های هوشمند، گوشی های موبایل دارای آنتنهای خارجی بودند که این آنتنها نقشی حیاتی را برای دریافت و ارسال سیگنال ایفا می کردند. در گوشی های امروزی، این آنتنها در داخل دستگاه قرار می گیرند. با در دست گرفتن موبایلتان در حالت landscape (افقی) دستان شما می تواند جلوی آنتن قرار بگیرد. اگرچه در گوشی های جدیدتر این مشکل تا حدودی برطرف شده است. برای جلوگیری از این مشکل، سعی کنید گوشی را در حالت عمودی بگیرید تا از بلاک شدن آنتن جلوگیری کنید.

پیدا کردن نقطه مناسب برای دسترسی به شبکه موبایل جهت تقویت آنتن دهی

در نظر بگیرید که جندین هزار نفر ممکن است به طور همزمان بخواهند به برج آنتن دسترسی پیدا کنند. مثلا وقتی در کنسرت، فستیوال و یا هر اتفاق عمومی دیگری هستید و افراد زیادی برای دسترسی به شبکه های اجتماعی می خواهند به برج آنتن وصل شوند که این تلاش همزمان افراد باعث موارد قطع شدن و کیفیت پایین تماسها، کاهش سرعت اینترنت برای دانلود و آپلود و مشکل دار شدن سرویس دهی می شود.

در این حالت پیدا کردن منطقه ای با جمعیت کمتر می تواند راه حل خوبی باشد و البته اگر قسمت دوم این مطلب را خوانده باشید به آسانی می توانید نزدیکترین برج را پیدا کنید!!!

 

افزایش و تقویت آنتن دهی موبایل و خط همراه اول ، ایرانسل و.. با تقویت کننده های مخصوص

 

 

این تقویت کننده ها سیگنال موجود (هر چقدر هم ضعیف باشند) را میگیرند و آنرا بین 65 تا 75 dB تقویت می کنند (هر 3 dB به معنای 2 برابر است ) نمونه بالا توانایی تقویت 70dB  را دارد ،   این دستگاه ها با تمامی اپراتورها و موبایل ها کار می کنند. از ویژگی های این دستگاهها می توان به موارد زیر اشاره کرد: یکبار هزینه کردن،گارانتی و پشتیبانی توسط شرکتها،کار کردن با تمامی اپراتورها. با استفاده از این دستگاه ها از قطع شدن تماسها،بی کیفیت شدن تماسها جلوگیری می توان کرد.

 

 

9 دیدگاه برای “چرا آنتن موبایل من ضعیف است؟

 1. سجاد قنبرپور گفته:

  سلام،خسته نباشید.می خواستم بدونم میزان سطح آنتن موبایل اینکه مثلا ۳تایا۵تا پر باشه توی سطح اینترنت تاثیر داره؟؟؟مثلا از ای بره رو ال تی ای؟؟؟و یه سوال دیگه:پلاریزاسیون امواج موبایل و امواج اینترنت چیه؟و برای تقویتش میتونم صرفا از یه انتن با گین ۶دسی بل برای دریافت و یه انتن دیگه با همون گین تو خونه برای ارسال به موبایل خودم استفاده کنم؟؟؟من تو روستا زندگی می کنم.و سطح اینترنت ایه در حالی که بعضی نقاط روستا و حتی بالای حیاطمون ال تی ایه.لطفا راهنماییم کنید.متشکرم

  • engiir گفته:

   سلام ، خیلی سوال خوبی پرسیدید
   اول اینکه پلاریزاسیون امواج موبایل در حقیقت عمودیه ، اگه دیده باشید ، سکتورهایی که روی دکل بی تی اس هستند به شکل مستطیل عمودی قرار گرفتند ، معمولا داخل گوشی موبایل آنتن های آمنی قرار دارند که جهت براشون اهمیتی نداره اما گین پایینی دارند .
   در مورد نوارهای نمایشگر میزان آنتن دهی در گوشی ،
   اول اینکه هر کمپانی با معیار هایی که اصلا استاندارد نیست اونها رو پر و خالی می کنه
   دوم اینکه ممکنه جایی سیگنال پر باشه اما چون ترافیک شبکه بالا ست انتن دهی مختل بشه ، یعنی عملکرد بستر سیمی جوابگو نباشه.
   سوم اینکه گوشی میزان آنتن دهی برای یکی از نسل های شبکه های تلفن همراه رونشون میده ، منظورم 3G یا H , H+ و 2G یا E و 4G ویا LTE هستش ، ممکنه با توجه به اینکه مثلا گوشی شما LTEvoice رو پشتیبانی نمی کنه یا اینکه اصلا زیر ساخت 3G روی دکل بی تی اس که گوشی بهش وصل شده وجود نداره ، موقع برقراری تماس گوشی مجبور به تعویض نسل شبکه بشه
   چهارم اینکه ممکنه گوشی شما در حالت idel سیگنالهایی که با انعکاس به اجسام اطراف بهش می رسند رو بگیره و بر اساس وجود اونها به شما اعلام کنه که آنتن هست ، اما به محض اینکه بخواید از شبکه استفاده کنید متوجه شید که این آنتن کاذبه ، علت لحظه ای بودن این سیگنالها اینه که در اثر بازتاب به سمت شما اومدند و هر آن امکان داره که زاویه ویا قدرتشون با توجه به خیلی عوامل مثلا دما یا رطوبط و یا حتی وجود یک درخت یا گوشی موبایل دیگه تغییر کنه
   این نکته رو هم بدونید که معمولا امواج مر بوط به شبکه 2G با توجه به فرکانس کاری حدود 900 مگاهرتز ، چون فرکانس پایین تر از باقی شبکه هاست خیلی جاها در دسترس هستش اگه از شهر دور بشید اخرین سیگنالی که گوشیت.ن دریافت می کنه همین 2G خواهد بود ، همیشه هم اینطوری نیست که با 2G فقط بشه مکالمه کرد خود این شبکه ها به دسته های مختلفی تقسیم میشند که گاهی حتی اینترنت قابل استفاده ای هم ارایه می دند ، که البته در مناطق زیادی این نسل از شبکه فقط توانایی برقراری ارتباط برای مکالمه رو داره .
   برای دریافت و تقویت سیگنالهای موبایل ، شما با توجه به اینکه در یک روستا هستید ، باید از یک آنتن که گین بالایی داره و معمولا به همین خاطر جهت دار و بزرگ هستش (معمولا آنتن هایی با گین 10 تا 11 دی بی استفاده میشه ) استفاده کنید ، در این صورت از آنتن موبایل 10 دی بی قویتر امواج رو دریافت می کنید(هر آنتننی رو نمیشه استفاده کرد مطمین شید که انتن تون میتونه فرکانس های 800 تا 2600 مگاهرتز روبگیره)بعد از اون باید امواج رو با کمترین افت ممکن به محلی که می خواهید منتقل کنید ، کابل های آنتن معمولی که برای تلویزیون و دوربین به کار میرند خیلی وقت ها نمیتونند فرکانس های بالا تر از 1500 مگاهرتز رو منتقل کنند ، و افت زیادی تو فرکانس 900 مگاهرتز دارند ، به عنوان مثال کابل RG59 که یک کابل 75 اهمی هستش توی 30 متر در فرکانس 900 مگاهرتز چیزی حدود 18 دی بی افت داره ، اغلب کابل های کواکسیالی که تو فروشگاهها برای تلویزیون یا دوربین عرضه می شند کپی های افتضاحی از این کابل ویا کابل RG6 هستند ،در ضمن اگه آنتن تون 50 آهمی باشه باید افت عدم تطبیق امپدانس رو هم در نظر بگیرید.
   در نتیجه اگه 10 دی بی گین داشته باشید با 10 متر کابل کواکسیال معمولی تقریبا هیچی ازش نمیمونه !!!تازه تو فرکانس 900 مگاهرتزی که همون شبکه 2G هستش برای باقی نسل ها اوضاع به شدت از این بدتره
   این به شرطیه که اتصالاتتون کم افت باشند ، در حالی که واقعا اینطور نیست. وخوب به یه انتن برای پخش امواج هم نیاز دارید
   گاهی واقعا شدت سیگنال بیرون ، مثلا روی پشتبوم ، خیلی قویه اونجاها شاید بشه با آنتن و کابل یه جواب نسبتا خیلی بدی گرفت .
   واضحه که نیاز به یه تقویت کننده فرکانس بالا دارید، یه چیزی که بتونه به سیگنالتون قدرت بده.
   فک میکنم الان متوجه خیلی از مسایل شده باشید من سعی می کنم این توضیحات رو به صورت مطلب آموزشی داخل سایت بزارم تا بیشتر خونده بشه>>>

 2. اسماعیل کریمی پور گفته:

  سلام گ.شی من در حالت 2g انتن نمیده مشکلش چیه ؟
  گوشیم ایفون 8 پلاس هست

  • engiir گفته:

   راستش اطلاعات بیشتری لازمه ، همه جا گوشیتون در حالت 2G آنتن نمیده ، ممکنه ماژول آنتن گوشی مشکل داشته باشه ، اتصالاتش درست نباشه یا حتی مدارات گیرنده سیگنال معیوب شده باشند.

 3. پیمان گفته:

  سلام گوشی من نوکیا از اون ساده هاست و 2g هست اگر من گوشی نوکیا ساده ولی 4g بخرم تو آنتن دهی گوشی تاثیر داره ممنون میشم جواب بدید.

  • engiir گفته:

   نه – درواقع مکالمه روی نسل شبکه 3G و 2G اتفاق می افته و اگر گوشیتون این دونوع شبکه رو پشتیبانی میکنه انتن دهی شما با تغییر گوشی به نوع 4g تغییری نخواهد کرد مگر اینکه توان و قدرت ارسال اطلاعات در گوشی بیشتر باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *