یکبار برای همیشه به زبان ساده: آیا LTE با 4G متفاوت است؟ 4G LTE پس دیگر چیست؟  

 

نسل چهارم شبکه های تلفن همراه یا به اختصار 4G مدت زیادی نیست که وارد کشورمان شده است، اپراتورهای موبایل مشغول عرضه سرویس های خود بر روی این بستر هستند و از سوی دیگر نیز سازندگان تلفن همراه هم مانور زیادی بر روی پشتیبانی از آخرین نسل های این فناوری می دهند. در این رقابت شدید در جذب کاربر، وجود برخی اصطلاحات و عبارت های مختلف نظیر 4G، LTE و 4G LTE باعث سردرگمی کاربران شده است، در این مقاله تفاوت های این دو اصطلاح را شرح خواهیم داد.

امروزه تکنولوژی به سرعت در میان لایه های مختلف مردم نفوذ می کند و در کنار تمامی مزایا و پیشرفت هایی که به بار می آورد، گاهی نیز همراه با برداشت های اشتباه و اطلاعات غلط است.

شبکه تلفن همراه، از نسل های مختلفی در گذر زمان عبور کرده است و به ساختار فعلی که همان نسل چهارم یا 4G می باشد رسیده است. در ایران ما هم نسل چهارم تلفن همراه عمر زیادی ندارد و هنوز نیز شاهد تبلیغات گسترده ی اپراتورها مبنی بر عرضه انواع و اقسام خدمات اینترنتی مبتنی بر نسل چهارم شبکه های تلفن همراه هستیم.

قصد داستان سرایی برای پر رنگ و لعاب کردن این مقاله را نداریم اما بد نیست اشاره کنیم که در ایران ما همیشه یک سر قضیه ورود تکنولوژی با عدم اطلاع رسانی صحیح همراه بوده است. یکی از این موارد نبود اطلاعات کافی درباره عبارت های مرتبط با تکنولوژی نسل چهارم نظیر 4G، LTE و 4G LTE بوده است.

اگر از کاربران سیم کارت های یکی از اپراتورهای معروف ایران بر روی گوشی های هوشمند امروزی هستید، حتماً عبارت 4G را بر روی گوشه بالا نمایشگر دیده اید. به خودی خود کلمه 4G نشان می دهد که تلفن همراه شما و اپراتورتان از شبکه های نسل چهارم در منطقه ای که هستید پشتیبانی می کند، اما از سوی دیگر در تنظیمات گوشی و حتی بر روی قاب سیم کارت خود عبارت LTE را هم مشاهده می کنید. به راستی این دو چه فرقی دارند؟ اگر مفهوم و کاربرد این دو یکسان است چرا بصورت شفاف این موضوع از سوی سازندگان گوشی های موبایل و اپراتورها عنوان نمی شود؟ اگر یکسان نیست پس 4G LTE دیگر چیست؟! تمامی این موارد به علاوه موضوع اصلی یعنی عدم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی صحیح باعث این سردرگمی شده است.

تا زمانی که عصر تلفن های همراه هنوز در شبکه های نسل سوم یا 3G سپری می شد و هنوز خبری از نسل چهارم نبود، یک سازمان بین المللی به نامر ITU-R یا International Telecommunication Union (اتحادیه بین المللی ارتباطات) در سال 2008 استانداردهای اولیه و پیش نیازهای لازم برای شبکه های نسل چهارم را تدوین نمود.

این پیش نیاز سرعت لازم را برای گوشی های موبایل 100 مگابیت بر ثانیه و سرعت لازم را برای نقاط دسترسی بی سیم تا 1 گیگابیت بر ثانیه تعیین کرده بود. واضح بود که در آن زمان هنوز شرایط لازم برای دستیابی به این سرعت ها از سوی سازندگان گوشی های موبایل و همچنین سازندگان تجهیزات مخابراتی مهیا نبود.

در طی زمان و با پیشرفت تجهیزات و دانش مربوطه در این زمینه، به تدریج سازندگان توانستند علاوه بر توسعه زیرساخت های لازم برای شبکه های نسل چهارم، همزمان شبکه های نسل سوم را نیز ارتقا دهند و سرعت های بالاتری را برای آنها ایجاد کنند. به همین دلیل هم بود که فناوری های ارتباطی نظیر HSPA یا HSPA+ ایجاد شدند. این فناوری های مبتنی بر شاخه 3G از لحاظ سرعت دانلود و آپلود در آن زمان فرق خیلی زیادی با شبکه های نسل چهارم و استانداردهای تعیین شده نداشتند و بنابراین بسیاری از سازندگان موبایل شبکه های نسل سوم پیشرفته به نام های HSPA را نیز در زمره شبکه های نسل چهارم قرار دادند. به همین دلیل بود که موسسه ITU-R با ایجاد استاندارد جدیدی به نام LTE سعی کرد تمایزی در این میان قائل شود.

در واقع همین الان ممکن است بر روی گوشی خود علامت 4G را مشاهده کنید، اما این یک شبکه ی نسل چهارم واقعی و اصلی نباشد و اپراتور شما تکنولوژی تکامل یافته نسل سوم موسوم به HSPA+ را به عنوان شبکه ی نسل چهارم در اختیار شما قرار دهد. هرچند در کشور ما به دلیل محدودیت های سرعت و کمبود پهنای باند لازم، برای کاربر فرق چندانی نمی کند!

از طرفی LTE یا Long Term Evolution (تکامل بلند مدت) در حقیقت یک نسل جداگانه از شبکه های تلفن همراه نیست، بلکه یک مسیر دستیابی به تکنولوژی با استانداردهای متفاوت است. بطور ساده تر نمی توان گفت که 4G همان LTE است، بلکه LTE یک روش و اصول برای دستیابی به استانداردهای واقعی شبکه های نسل چهارم موبایل است.

برای بسیاری از کاربران گفته نشده است که الزاماً برچسب 4G بر روی جعبه گوشی موبایل شما، شبکه نسل چهارم را به ارمغان نمی آورد، اما با داشتن برچسب LTE می توان مطمئن بود که تلفن همراه شما 100% از شبکه های نسل چهارم بطور حقیقی بهره مند است.

اگرچه امروزه تمامی تلفن های همراه هوشمند جدید از خانواده LTE هستند و حداقل پیش نیازهای لازم برای رسیدن به استانداردهای آن را دارند، اما همانطور که گفتیم به معنای واقعی کلمه 4G با LTE برابر نیست.

تا اینجای کار متوجه تفاوت 4G با LTE شدید، اما 4G LTE یک اصطلاح جدید و بیشتر با زمینه بازاریابی نوینی است که از سوی اپراتورها و حتی سازندگان تلفن های همراه مطرح می شود. در حال حاضر و در سال 2017 تقریباً مطمئن هستیم که تلفن های جدید فروخته شده تحت عنوان پشتیبانی کننده از نسل چهارم، همگی از استانداردهای LTE برخوردار هستند و می توان آنها را جزو شبکه های 4G واقعی نامید. سازندگان هم با تلفیق این دو نام سعی کردند که تمایز بیشتری را نسبت به محصولات و سرویس های پیشین نشان دهند، در صورتی که بطور کلی فرقی بین یک دستگاه پشتیبانی کننده از LTE با 4G LTE نیست.

اما شبکه های موبایل نسل چهارم به صرف نام LTE بودن تمام نمی شود، خود نام LTE که یک مسیر دستیابی به استانداردهای شبکه های نسل چهارم بود نیز انواع مختلفی دارد که به LTE Categories مختلف تقسیم می شود. در حال حاضر اکثر تلفن های همراه فروخته شده با برچسب LTE حداقل از LTE Cat3 پشتیبانی می کنند.

رده سوم LTE نشان می دهد که تلفن همراه شما قابلیت دریافت داده تا 100 مگابیت بر ثانیه و ارسال تا 50 مگابیت بر ثانیه را دارد. هرچند این سرعت ها تئوری هستند و در ایران خودمان نیز محال است بتوان به این حد از سرعت رسید.

اگر از خریداران تلفن های همراه پرچمدار نیز هستید، تنها محدود به LTE Cat3 نیستید. به عنوان مثال گوشی Samsung Galaxy S7 از LTE Cat9 با سرعت دریافت تا 450 مگابیت بر ثانیه نیز پشتیبانی می کند.

از آنجایی که تکامل حد و مرزی نمی شناسد، دسته بندی جدیدی به نام LTE-A یا LTE-Advanced پدید آمد تا تمایزی را بین نسل های اولیه LTE و نسل های جدید ایجاد کند. با داشتن تلفن همراهی که از رده های 4 به بعد LTE همانند جدول زیر برخوردار باشد، می توان آن را جزو LTE-A به حساب آورد. اگر بر روی گوشی تلفن همراه خود عبارت 4G+ را مشاهده کردید در واقع در حال استفاده از شبکه تلفن همراه نسل چهارم با استاندارد LTE-Advanced هستید.

اکنون دنیای موبایل تمامی این استانداردها را پشت سر گذاشته است و وارد مرحله LTE Advanced Pro شده است. استاندارد جدیدی که محدودیت مگابیتی را پشت سر می گذارد و دنیای تلفن های همراه را به سرزمین گیگابیتی می برد. LTE-A Pro که بیشتر به نام های اینترنت 4.5G یا 4.5G+ شناخته می شود پیش زمینه ای برای ملاقات با نسل پنجم شبکه های دیتا موبایل است و بزودی نیز سراسر کره زمین را در بر خواهد گرفت. اکنون نیز در کشورمان تبلیغاتی پیرامون عرضه اینترنت نسل 4.5G شده است، اگرچه با توجه به سرعت های واقعی دسترسی به داده باید در این شعارها کمی تامل و تفکر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *