چگونه با هزینه ی اندک، یک تقویت کننده ی امواج 4G بسازیم؟آیا این امکان وجود دارد؟

 چگونه با هزینه ی اندک، یک تقویت کننده ی امواج 4G بسازیم؟

این مطلب برای بررسی یک آنتن دست ساز و درک میزان کارا بودن آن در سایت قرار داده شده .

با یک جستجوی ساده اینترنتی ، مقاله هایی شبیه به این مورد یافت میشود که سعی در حل مشکل دارند ، با ساده ترین روش، در اینجا ما هم این مقاله را درج کرده ایم ولی موفق به گرفتن جواب مناسبی به طوری که بتوان گفت تقویت سیگنال رخ داده نشدیم ، این در حالی است که برای تست ها از دستگاههای اندازه گیری و انتن های استاندارد استفاده کردیم ،      

وقتی از منطقه ی شهری دور باشیم مثلاٌ در یک روستا، دریافت سیگنال تلفن همراه (4G/3G/2G) به سختی انجام می گیرد. یا آنتن بسیار ضعیف است و یا به طور کلی آنتنی وجود ندارد. بعد از تلاشهای بسیار و بررسی منابع موجود در اینترنت، موفق شدیم برای این مسئله راه حلی ارزان و بسیار به صرفه بیابیم!! در اینجا برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید از وسایل موجود درخانه، یک تقویت کننده ی سیگنال 4G بسیار قوی بسازید!!

تقویت کننده ی سیگنال 2G/3G/4G

قبل از هر صحبتی باید بگوییم، وقتی از منطقه ی شهری دور باشیم مثلاٌ در یک روستا، دریافت سیگنال تلفن همراه (4G/3G/2G) به سختی انجام می گیرد. یا آنتن بسیار ضعیف است و یا به طور کلی آنتنی وجود ندارد. بعد از تلاشهای بسیار و بررسی منابع موجود در اینترنت، موفق شدیم برای این مسئله راه حلی ارزان و بسیار به صرفه بیابیم!! در اینجا برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید از وسایل  موجود درخانه، یک تقویت کننده ی سیگنال 4G بسیار قوی بسازید!!

تقویت کننده ی سیگنال بی سیم موبایل 2G، 3G، 4G تقویت کننده ای خانگی است که از وسایل معمول خانه ساخته می شود. این وسیله باعث بهبود سیگنال در داخل خانه و آنتن دهی بهتر می شود. بنابراین بر خلاف آنتن های موجود در اینترنت، که با استفاده از یک کانکتور TS-9 و یا TS-5 به دستگاه مودم وصل شده و تنها سیگنال مودم شما را تقویت می کند، این دستگاه می تواند در یک محدوده به شعاع 10 متر سیگنال گوشی تلفن همراه شما را نیز تقویت کند.

شما برای ساخت این تقویت کننده ی سیگنال 4G نیاز به دو دستگاه مشابه در داخل و خارج از خانه دارید و چنانچه دستور ساخت آنها را دنبال کنید در عرض چند ساعت و به آسانی ساخته می شوند. در تصویر عکس آنتن و دستور  ساخت  آن با جزئیات قابل مشاهده است. این آنتن با استفاده از وسایلی که براحتی یافت می شوند ساخته می شود و تا 80 درصد شبیه تصویر ارائه شده خواهد بود

. برای اینکه این آنتن کار کند شما نیاز به پوشش دهی سیگنال موبایل حتی به میزان بسیار کم، در خارج از خانه دارید.

شما می توانید موبایل و یا مودم خود را بمانند همیشه استفاده کنید و هیچ نیازی به وصل کردن کابل یا کانکتور خاصی به گوشی یا مودم خود نخواهید داشت.

اکنون دست بکار شوید

ابتدا وسایل زیر را که براحتی در هر خانه ای یافت می شوند را آماده کنید:

 1. سیم فلزی رخت آویز، [ بهتر است با آهن ربا آنرا امتحان کنید که حتماٌ فلزی باشد]، و یا می توانید از سیم فلزی بدون روکش استفاده کنید .
 2. 2.ترمینال شاخه ای (ترمینالهای پلاستیکی برای ارتباط دو سیم استفاده می شود و برق رسانی می کند نوع جنس ترمینال پلی امید می باشد.)
 3. کابل معمولی تلوزیون/ کابل هم محور/ کابل ماهواره به طول 30 متر با کیفیت بالا، بدون قطع شدگی و اتصال با چسب
 4. سیم چین
 5. انبردست
 6. پیچ گوشتی دو سو و چهارسو

شما می توانید این وسایل را از نزدیک ترین الکتریکی محله ی خود و یا از سایر مغازه های ابزار فروشی تهیه کنید. همانطور که در تصویر می بینید؛ اولین قسمت کار ساخت آنتن 4 جی با استفاده از سیم آهنی تهیه شده از رخت آویز است که در نقشه با رنگ سیاه نشان داده شده است.

با استفاده از انبردست سیم فلزی را لخت کنید [ما با دست این کار را انجام دادیم] سپس 4 سانتیمتر از آن را با زاویه ی 45 درجه خم کنید.

 1. به اندازه ی 8 سانتی متر از جایی را که خم کرده اید، دوباره به اندازه ی 90 درجه به سمت داخل خم کنید.
 2. دوباره بعد از 9 سانتیمتر، به اندازه ی 90 درجه به سمت داخل سیم را خم کنید.
 3. بازهم 9 سانتیمتراز سیم را اندازه گرفته و آن را با زاویه ی 90 درجه رو به داخل خم کنید.
 4. سپس بعد از 8 سانتی متر، سیم را به سمت داخل به اندازه ی 90 درجه خم کنید.
 5. آخرین خم شدگی مانند اولین خم شدگی است، یعنی 4 سانتی متر به اندازه ی 45 درجه جایی که جعبه ی کابل اتصال الکتریکی(ترمینال شاخه ای) نصب می شود، سپس رخت آویز را به هر دو ترمینال وصل کرده و آن را سفت نمایید.

همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید دو انتهای رخت آویز درداخل ترمینال بهم متصل هستند. به اندازه ی 4 سانتیمتر از روکش انتهایی آن را لخت کنید. سپس از سیم چین برای بریدن آن استفاده کنید. حالا یک بار دیگر مراحل فوق را برای ساخت یک دستگاه دیگر، دقیقا مشابه همان که ساخته اید تکرار کنید. برای ساخت دستگاه دوم نیز سیم یک رخت آویز کافی است.

مرحله ی بعدی، تهیه ی قسمت اتصال دهنده آنتن بوده که با رنگ ها نارنجی و زرد مشخص شده است. برای این قسمت ما نیاز به کابل تلوزیون یا ماهواره داریم. در حدود 15-20 سانتی متر از روکش کابل را بسته به قطر قسمت مرکزی آن جدا کنید. در این هنگام شبکه فلزی قابل مشاهده خواهد بود، آنرا بریده و دوباره به نقشه نگاهی بیاندازید . خط قرمز در نقشه، همان شبکه ی فلزی است. آنرا پیچانده و به جعبه وصل کرده و سفت نمایید. لزومی ندارد که حتماٌ U شکل شود. حالا دوباره به سراغ کابل رفته و عایق آنرا به دقت جدا کنید. برای ساخت آنتن بی سیم، نیازمند قسمت مرکزی آن هستیم.

دوباره نگاهی به نقشه بیاندازید. در حدود 5 سانتی متر از مرکز کابل را به اندازه ی 5 دور در جهت عقربه ی ساعت، بپیچانید و به یک دورپیچ تبدیل کنید. اینکار را با استفاده از پیچ گوشتی می توانید انجام دهید[پیچ گوشتی 3-6 میلیمتری]. قسمت مرکزی را خم کرده و کابل  را چند دور، دور پایه ی پیچ گوشتی بپیچانید. سپس قسمت مرکزی را صاف کنید، درست مانند تصویر. فراموش نکنید قسمت مرکزی کابل را باید به سیم فلزی وصل کرده و آنرا سفت کنید.

برای تقویت سیگنال 4G باید تعداد دورهای کابل برای دستگاه بیرونی، 7 دور و برای دستگاه داخلی، حدود 5 دور باشد. لطفا از گوشی هوشمند خود برای یافتن موقعیت سیگنال 4 جی به منظوریافتن مکان مناسب برای دستگاه بیرونی استفاده کنید.

برای تقویت سیگنال 4G، سیگنال خوب در حدود 3 خط  ثابت است، و اگر سیگنال ثابت نشد کمی زمان می برد تا مکان یابی درست انجام پذیرد.

بهتر است یک سر کابل را روی پشت بام یا نزدیک به پشت بام در فضای باز نصب کنید. و سر دیگر کابل در خانه، هر جایی که خواستید نصب کنید. با نصب دو سر کابل ساخت آنتن به اتمام می رسد، درست مانند تصویر.

بعد از اتمام کار

 ساخت دو دستگاه، یکی از آنها در خارج از خانه و به طوری قرار دهید که  قسمت جلویی آنتن به صورت عمودی به سمت دکل موبایل قرار گرفته باشد. آنتن را آنقدرجابجا کنید تا زمانی که سیگنال مناسب را دریافت نمایید. بهتر است با گوشیتان سیگنال را تست کنید و توصیه می شود از 2 جی برای نصب آنتن استفاده شود. شما می توانید آنرا جلو پنجره جایی که سیگنال قوی تر است نصب کنید. البته اگر سابقه ی برخورد رعد و برق در آنجا وجود داشته باشد، آنتن را در محل دیگری قرار دهید.

حال به سراغ دستگاه داخلی می رویم و جایی که می خواهید آنتن را نصب کنید. بهتر است آنرا در بالاترین نقطه و در فضای باز قرارداده تا بیشترین سیگنال را دریافت کنید [مثلاٌ در وسط سقف هال]، و یا محلی که بیشتر از مودمتان استفاده می کنید. لطفا توجه داشته باشید که اگرآنتن را عمودی نصب کنید، گوشی نیز در حالت عمودی سیگنال قوی تری خواهد داشت.

این روش اصلا مبنای علمی ندارد ، به این نکات توجه کنید:

1- مشخص نیست امپدانس کابل چقدر است

2- شیلد کابل به جایی وصل نیست

3- امپدانس انتن ها اصلا مشخص نیست و می توان حدس زد که سیم پیچ 7 دوری و 5 دوری برای تطبیق امپدانس به کار رفته ، با این حدث تعداد دور انها در هر دوسمت باید برابر باشد

در نهایت ، باید گفت این سیستم نیاز به فرض زمین به عنوان شیلد دارد ، در بهترین حالت با توجه به این که عمل تقویتی انجام نگرفته و با توجه به وضعیت افت سیگنال  روی اتصالات و روی کابل و همچنین آنتن ها و این نکته که آنتن ها با هم دچار عدم تطبیق اند ، باید گفت این سیستم به هر حال کارامد نخواهد بود.

32 دیدگاه برای “چگونه با هزینه ی اندک، یک تقویت کننده ی امواج 4G بسازیم؟آیا این امکان وجود دارد؟

 1. محمد گفته:

  خوب شد تیکه تیکه درست نکردم
  این جمله اخر داغون میکنه ادم رو
  باید گفت این سیستم به هر حال کارامد نخواهد بود.

  • engiir گفته:

   هدف ما برسی این شیوه بود ، در حقیقت ما این روش رو اجرا کردیم و اثرش رو بررسی کردیم – حین بررسی متوجه شدیم ، افت سیگنال فرکانس بالا توی سیم آنتن معمولی خودش به تنهایی به حدی هست که اصلا سیگنالی توی خروجی باقی نمیمونه!!!

 2. تهظثب گفته:

  اتفاقا من یه جایی که اصلا آنتن نداستیم و سقفمون دو لایه شیروانی فلزی بود کاملا خط پر شد ولی فقط e میره اینترنت

 3. علی همتی گفته:

  با سلام .من ارشد قدرت خوندم و اینر انجام دادم 1 خط آنتن اضافه میکند ولی کلا کاربردی نداشت

 4. علی تاریویردیلو گفته:

  اگر پشت قاب گوشی هوشمند پنج عدد زرورق به طول پنچ و بعرض یک سانت و به فاصله دو سانت از همدیگر در داخل قاب ژله ای گوشی بچسبانید کمک زیادی به تقویت انتن میکند
  فقط در این حالت باید جهت بهترین انتن دهی رو با چرخاندن خیلی آرام گوشی پیدا کنید

  • engiir گفته:

   از اونجایی که معمولا ماژول انتن گوشی ها بخش کوچکی از گوشی هست ، خیلی از مواقع میتونه به عنوان دایپل تقویت کننده عمل کنه

 5. hamix گفته:

  سلام من یک نمونه دیگه ساختم با استفاده از اسکلت پلاستیکی و لوله الومینیومی و سیم مسی نصب کردم رو پشت بوم خیلی بهتر شده سیگنال و برای دانلود عالیه تمام خط انتن پر میشه .نا امید نشین بسازین بازم

 6. محمد گفته:

  من استفاده کردم خوب کار میکنه اینستگرام و دانلود هم میاره . یه نکته طریف هست که اینجا نگفته اونم اینه که گوشی رو باید بزاری روی اون انتنی که ساختید نه اینکه از سقف اویزون کنید.

 7. محمد گفته:

  سلام من در فیس بوک آنتن ها را به همراه یک مدار تقویت کننده پیدا کردم اونم ساختم ولی جواب نداد اگر کسی راه دیگه ایی پیدا کرده لطفا ارائه کنه ممنون

  • engiir گفته:

   توضیح دادم که این انتن جواب به اونصورت نمیده ، بیشتر خواستم اینجا تحلیل اش کنم و نظرم رو در موردش بگم

 8. M.kh گفته:

  سلام من هم یه دونه ساختم و هر کس لازم داره میتونم مو به مو و با نقشه کامل و توضیحات کافی برایش بفرستم .فقط باید یاد آوری کنم که آنتنی که ساختم کار آیی ندارد .درست مثل آنتنی که دوستمان یک ساعت توضیح داد

 9. رضا گفته:

  دوست عزیز مدیر سایت، روشی رو ترویج نده که مبنای علمی نداره. روشی که نه خود شما نسبت بهش علم و آگاهی داری و نه هنوز اثبات شده باشد.

  • engiir گفته:

   سلام ، ممنونم از نظرتون ، راستش استفاده از این روش از لحاظ علمی ، با توجه به نوع انتن ، به این دلیل که انتن در فرکانس ۹۰۰مگاهرتز رزونانس میکند ، باید موثر باشد ، اما این تاثیر به قدری کم هست که کار بردی نیست .

 10. علی گفته:

  سلام دوست
  ممنون از مطالب سر کارتون
  درست کردم آنتن بیشتر نشد که……. الان زنگ میزنن میگه سر کاره بعد زنگ بزن
  هیچ فایده ای نداره کتر نمی کنه بازم ممنون

 11. روح الله گفته:

  با سلام من این آنتن را ساختم هیچ تعسیری نداشت فقط یک هزینه خرید کابل ۳۰ متری روی دستتان باقی خواهد گذاشت خواهشا این این اختراعات مزخرف را برای مردم تعریف نکنید

 12. محمد گفته:

  میدونید چرا همه ناراحتن از مطلبتون؟
  چون ابتدای متن خوب و کامل توضیح ندادید که شما دارید برای رد کردن مقاله اونو بیان میکنید.فونتش هم که با مقدمه متن یکیه.
  آدم اشتباه میگیره و با دقت تا آخر میخونه

 13. ماهر گفته:

  سلام من ساختمش آنتن داخلی گوشی رو بزاری روش عالیه بیرون خونه 4جی هست ولی داخل خونه نبست با این روش خل شد ولی گوشی باسد روش باشه حالا باید راهی پیدا کرد که با فاصله هم کار کنه برا من که تو خونه نت خیلی ضعیف با 3جی داشتم عالیه یه گوشی دیگه گزاشتم روش اینترنت اشتراک دادم سرعت عالی ممنون

 14. ماهر گفته:

  سلام دوباره من از این روش استفاده کردم و جواب گرفتم البته بجای سیم آهنی از سیم مسی استفاده کردم و بجای آویزان کردن از سقف روی زمین و گوشی رو روش قرار دادم و نت آن را اشتراک دادم سرعت عالی آنتن از بدون فور جی به تمام فور جی رسید عالی

 15. سیاوش گفته:

  منم هیج تفاوتی نکرد. دقیقا مو به مو هم ساختم حالا نه اینکه سی متر بردارماستفاده کنم حدامثر پنج متر زدم. خلاصههیچ توفیری نکرد. سرکاری بود. والسلام.

  • engiir گفته:

   فقط تو فرکانس پایین و در شرایطی که روی بام آنتن دهی خیلی خوب باشه و محیط کاملا بدون سیگنال باشه یک تاثیر جزیی داره –فقط فرکانس 900 مگاهرتز .. که روش 4G اغلب نیست مگر مرکز تهران –
   من خودم با یه آنتن KLPDA18 که روی بام ساختمان 10 طبقه بود سیگنال رو با 60 متر کابل درجه یک تا زیرزمین منفی 2 اوردم و اطراف آنتنی که داخل گذاسته بودم (فاصله چند سانتی متری ) صحبت کرد م.

 16. تبریزی گفته:

  سلام من یک راننده بولدوزر هستم و مشکل آنتن گوشیم رو یه جوره دیگه حل میکنم حتی جایی که فکر می‌کنید آنجا آنتنی وجود ندارد برای اینکه حداقل بتوانید یک پیامک بفرستید یک راه حل برایتان شرح می‌دهم /اول اینکه قبل از وارد شدن به همچین جایی به تنضیمات گوشی خود رفته و حالت شبکه را از خودکار به دستی تغییر دهید دوم در محلی که فاقد آنتن هست باید تاج گوشی را به شیشه ماشین یا پنجره اتاق بچسبانید و ثابت نگه دارید در این شرایط حداقل یک در روی گوشی نمایان می‌شود که میتوانید یک پیامک بفرستید اگر هم آنتن یکم قویتری آمد میتونید صحبت هم بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *